Najsigurniji i najčešći oblik transfera u međunarodnoj trgovini
Akreditiv je dokument koji povezuje kupca, prodavca i banku. Unutar ovog dokumenta se definišu svi bitni delovi kupoprodajnog ugovora.
Akreditiv štiti interese obe strane: prodavac je siguran da će biti plaćen, a kupac je siguran da će dobiti robu kakvu je poručio.
Akreditiv se realizuje tako što prodavac ispuni definisane uslove nakog čega banka uplaćuje punu vrednost robe.
Vrste akreditiva
Neopozivi i opozivi akreditiv.
- Neopoziv akreditiv znači da se plaćanje ne može poništiti, i koristi se u 99% slučajeva u međunarodnoj trgovini.
- Opozivi akreditiv se može poništiti i retko se koristi
U zavisnosti da li ste korisnik ili nalogodavac akreditiva:
- Uvozni (nostro) akreditiv: u vaše ime i po vašem nalogu, po ispunjavanju uslova vrši se plaćanje obaveza ka dobavljaču,
- Izvozni (loro) akreditiv: predstavlja uslovnu obavezu izvršenja plaćanja banke vašeg kupca koja postupa u ime i po nalogu vašeg kupca.
Po načinu plaćanja razlikujemo:
- Akreditiv po viđenju (at sight), u slučaju kojeg banka vrši plaćanje odmah po prezentaciji dokumenata ako su u skladu sa uslovima akreditiva,
- Akreditiv s odgođenim plaćanjem, u slučaju kojeg se plaćanje obavlja u ugovorenom roku navedenom u akreditivu (obično 30, 60, 90 ili 180 dana od datuma otpremnog dokumenta).
- Kada se u trgovini javlja problem: strah od gubljenja novca, kašnjenje isporuke ili dobijanja robe lošeg kvaliteta, problem se rešava tako što kupac ne plaća unapred, već korištenjem akreditiva sa klauzulom o inspekciji treće strane.
Koliko košta otvaranje akreditiva
Cena akreditiva varira od banke do banke ali i još nekoliko faktora poput kreditnog rejtinga vaše firme i zemlje u kojoj se korisnik nalazi. Trošak izdavanja tj korištenja akreditiva se kreće između 0.75% i 2,5%. Troškove parneri u trgovini najčešće dele.
Proces otvaranja akreditiva
Početna tačka otvaranja akreditiva je pregovaranje uslova kupoprodajnog ugovora. Ovde se tačno definišu komercijalni uslovi prodaje poput količine, kvaliteta, cene, vremena i načina isporuke itd. Nakon toga Vi kontaktirate Vašu banku i prilažete dokumentaciju. Ako Vaša banka nema flijalu u inostranstvu, banka će koristiti korespodentnu banku. Banke će međusobno komunicirati sa izvoznikom i uvoznikom. Uloga banaka je da se pobrinu da su svi dokumenti autentični i provereni. Kada je roba proizvedena i prihvaćena od strane kupca, dobavljač prikuplja dokumente koji se traže u akreditivu i prosleđuje ih banci posredniku radi naplate potraživanja.
Posrednik banka tada u ime dobavljača šalje dokumenta banci izdavaocu akreditiva, i ako je sve u redu, banka vrši plaćanje. Uvoznik plaća pun iznos akreditiva zajedno sa pratećim troškovima banci izdavaocu, kako bi podneo zahtev za carinjenje i uvoz robe.